MÍSTO:                  JANOV U LITOMYŠLE
ROK:                                                  2021
FÁZE:                                             STUDIE
KLIENT:                                  SOUKROMÝ
ZASTAVĚNÁ PLOCHA:                 195 m2
OBESTAVĚNÝ OBJEM:                925 m3
INVESTIČNÍ NÁKLADY:         6.6 mil. Kč

Autorská zpráva:
Kompozice vily je hravá. Dům je usazený v severní části pozemku a je přirozeně osluněn.
Hmota domu je složena ze tří různě vysokých 'kostek', nejmenší z 'kostek' má dvě nadzemní podlaží: v přízemí je vaše ložnice se zázemím, v patře je potom nádherný ateliér s výhledem nad údolí. K ateliéru je přistavěno také sociální zázemí, aby mohlo sloužit jako dočasný hostovský pokoj vhodný pro delší pobyt návštěv.

Ve druhé 'kostce' je obývací pokoj. Prostor je vyšší než zbylé části domu. Předpokládáme zde čistou výšku od podlahy ke stropu 3300 mm. Z obývacího pokoje je přístup do různých částí zahrady.
Třetí 'kostka' v sobě zahrnuje dva dětské pokoje se zázemím, technickou místnost, spíž a sklad.
Tento způsob rozdělení vnitřních provozů dodává všem obyvatelům dostatek soukromí a zároveň využívá potenciálu velké zahrady.
Ještě trochu více ke kompozici zahrady tedy.
Před domem je odstavné místo pro stání tří automobilů. Pravděpodobně zakryté dřevěnou pergolou. Na západním okraji pozemku je nahrnut val vysoký 1.5 metru, ve kterém je teráska s grilem a udírnou. Val zároveň slouží jako ochrana před hlukem z blízké komunikace a zvyšuje pocit intimity a bezpečí na pozemku. Uprostřed zahrady je pergola propojená s domem terasou (v návrhu je terasa mírně prohnutá, reálně ovšem může být i rovná. K terase přiléhá drobný plavecký bazén (3.0 x 9.5 m), který tvoří centrum celé zahrady (což je oceňované například ve filosofii Feng shui).
Za zmínku stojí možnost přidat k domku půlkruhové přírodní jezírko, na kterém by se domek zrcadlil v zapadajícím slunci…
To je trochu úvaha dopředu.
Na pozemku zůstává zachována původní vzrostlá lípa. Možné je také zachovat další stávající stromy.
Rádi bychom se přiblížili co nejvíce k modernistické architektuře. Jako jsou vily navrhované klasiky Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier nebo Oscar Niemayer.

Back to Top