IDEOVÉ ŘEŠENÍ ÚPRAVY PARTERU VE VYSOČANECH,
V OKOLÍ STANICE METRA KOLBENOVA.
--
ZADÁNÍM JE VDECHNOUT NÁMĚSTÍČKU U METRA - POTAŽMO CELÉ NOVĚ VZNIKAJÍCÍ ČTVRTI - IDENTITU.
--
CHARAKTER INDUSTRIÁLNÍ MINULOSTI.

FENOMÉN ŽELEZO
Lidé zpracovávají železo již přes 3 000 let. Objev technologie dal dokonce jméno celé epoše: doba železná. Během historie význam železa konstantně rostl; produkce železa se lineárně zvyšovala.
Další milník přineslo 19. stol., století páry a strojů. Zaopčala masová pordukce lokomotiv a parníků, budovaly se kilometry železnic, montovaly se viadukty. Symbolem doby je Eifellova věž v Paříži. Železné konstrukce se zvětšovaly a přerůstali lidské měřítko. Poptávka po železu rostla exponenciálně. Na začátku 20. století bylo na Českém území okolo 2300 vysokých pecí. V hutním a těžebním průmyslu pracovalo okolo 10 % populace - do míst s dobrými ložisky koksu se stěhovali davy lidí a vyrůstala zde nová města. Svého vrcholu zažila poptávka po železu po roce 1939. To začala 2. světová válka.
V současnosti nacházíme spíše příklon k miniaturizaci. Nastala doba křemíku. V denním životě je železo vytlačováno umělými hmotami. Ve stavebnictví se o slovo pomalu ale jistě hlásí kevlar a polymery. Železo nezmizelo. Ustoupilo však o několik kroků do pozadí. V současné době jsou na českém území v provozu pouze dvě vysoké pece. V Ostravě a ve Vítkovicích.
Industriální éra má pořád velmi aktuální odkaz.
Vypráví velmi pravdivý příběh o naší minulosti.
Industriální styl se drží jako nestárnoucí trend přes tři dekády.
Stěží najdeme Evropana, jehož prapraprarodič nepracoval v těžkém průmyslu.
Měřítko, tvrdost i aroma železa nás nepřestává fascinovat.
Velké mechanické železné stroje nás stále fascinují.
Nová humanita strojů.
ŘEŠENO JAKO TÝMOVÝ ÚKOL S Ing. LUCIÍ BAUMOVOU, Bc. IVANOU SLOŽILOVOU, Bc. NATÁLIÍ PĚKNOU A Bc. VENDULKOU NESVADBOVOU  
Back to Top