WORK IN PROGRESS.
NÁVRH SE VYVÍJÍ.

MÍSTO:            LIPOVÁ LÁZNĚ, JESENÍKY
ROK:                                                  2021
FÁZE:                                             STUDIE
KLIENT:                                  SOUKROMÝ
ZASTAVĚNÁ PLOCHA:                 160 m2
OBESTAVĚNÝ OBJEM:               1200 m3
INVESTIČNÍ NÁKLADY:        9,5 mil. Kč

Autorská zpráva:
K UMÍSTĚNÍ NA POZEMKU A HMOTĚ:
Dům má kubaturu 1 200 m3. To přibližně odpovídá stavebním nákladům 9 mil. Kč.

Dům je umístění po spádnici svahu a částečně zapuštěný do terénu. Z jihozápadní strany se tak jeví jako dvoupatrový, ze severozápadní strany jako třípatrový.
Proto je z obývacího pokoje možné vstupovat na jižní část zahrady a z dětských pokojů do severní části zahrady.
Zastavěná plocha objektu je 120 m2. Garáž pro dvě auta je samostatně založený objekt o ZP 41 m2. Garáž je dostatečně velká pro dvě auta, kola a případně menší dílnu. Na pozemku jsou další dvě parkovací stání pro případné návštěvy. Výška objektu (terasa na severní straně po nejvyšší bod hřebenu: 10,5 m.
Poznámka k legislativě: Spodní patro (1. NP) lze dle stavebního zákona brát jako suterén, tedy se může jednat o jednopatrový objekt s podkrovím)
K PROVOZU A USPOŘÁDÁNÍ MÍSTNOSTÍ:
Hlavní vstup do objektu je v úrovni příjezdové komunikace ve 2. NP. V tomto podlaží se nalézá také velká obytná místnost s kuchyní a s výhledy do údolí. Prostor je prosluněn jižními vikýři ve střeše a také skrze schodiště a zimní zahradu. Obytná část pro děti je v 1. NP. Je zde velká společná místnost (herna), pro každého dětského člena rodiny je zde navíc pokoj o velikosti 8 m2 s přímým vstupem na zahradu. Herna je na severozápadním rohu objektu a lze se odsud dostat na terasu, ze které se dá skákat do zahradního bazénu. Podlaží 1. NP je přístupné po schodišti a také skrze skluzavku-tobogán podél západní strany objektu.
V podkroví (3. NP) je obytná část pro rodiče. Je zde manželská ložnice s vlastním jižním vikýřem, se šatnou a s koupelnou dostatečně velkou, aby zde byla sprcha. vana, toaleta, umyvadlo a bidet. Do ložnice se vchází po otevřené galerii, která zároveň přivádí jižní slunce do obývacího pokoje. Na jižní straně objektu je pracovna se vstupem na střešní zahradu na garáži.
Výraznou součástí dispozice je vertikální zimní zahrada, umístěná v jednom stavebním bloku se schodištěm, která prochází domem od 1. NP po 3. NP. Funguje jako optické propojení domu. Funguje také jako jistý prvek, jak celý objekt prohřát a rozjasnit, viz níže.
K ARCHITEKTONICKÉMU VÝRAZU A KRAJINNÉMU RÁZU:
Objekt se nachází na severním svahu hory Šerák a jeden z nejvýše uložených objektů ve vesnici.

Výraz objektu má být pevný, solidní a odvážný. Jde o kompaktní pevnou hmotu, která na jižní straně (horní hrana pozemku) téměř splývá s terénem a na severní straně se zvedá do výšky.
Pevnost a solidnost objektu je podtržena řešením fasády v kombinaci lícových cihel a kamenného obkladu. Jde o rodinný dům horského (alpského) typu sledující současné trendy v architektuře a bydlení.
Podkroví (horní patro) má v kontrastu k základu domu působit vzdušně a prosvětleně. Jedná se o dřevěnou konstrukci se třemi velkými vikýři skrytými v odskocích střechy.
Kompaktní hmota domu je záměrně protnuta vertikálním blokem ze skla a černého kovu. V tomto bloku je centrální schodiště a zemní zahrada s citrusovými (subtropickými) dřevinami a rostlinami. Tři citrusové stromy jsou zakořeněny přímo v terénu v 1. NP. Hlavně v dlouhém zimním obdob má tato konstrukce vnášet do objektu teplo exotických krajin. Zimní zahrada je tepelně izolovaná dvojsklem. Pro vyšší vlhkost je difuzně oddělená od zbytku domu. Součástí zahrady jsou také úložné prostory. Schodiště a zimní zahrada jsou řešeny jako černá kovová konstrukce s prosklenými povrchy. Jedná se tak o třetí materiálový element v konstrukci domu.
Back to Top